تاریخ : دوشنبه، 1 بهمن ماه، 1397
موضوع : جاذبه های گردشگری باینگان

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

این منطقه با هدف حمایت از گونه با ارزش شوکا و ارزش‌های رویشگاهی با مساحتی برابر با ۲۳۷۲۴ هکتار در پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکار و تیراندازی ممنوع و درسال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. 

 دامنه ارتفاعی ۴۸۰ تا ۲۵۶۰ متر، دمای متوسط سالیانه ۱۵درجه سانتیگراد، منطقه را دارای اقلیم مرطوب معتدل نموده اند. بوزین و مرخیل منطقه ای است جنگلی و کوهستانی با فاصله ای حدود یک ساعت از شهر باینگان که با کشور عراق نیز هم مرز است.
 
منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل یکی از زیباترین مناطق استان کرمانشاه است که در شهرستان پاوه و قسمت اعظم آن در بخش باینگان در شمال غربی استان کرمانشاه واقع شده است. با وضعيت توپوگرافيک کوهستاني، صخره اي با شيب تند، تفرجگاهی برای ۴ فصل است که سیر در جای جای آن حس شیرین وصال خالق را به مخلوق منتقل می‌کند.
 
این تکه از بهشت زیبای اورامانات درتمام طول سال علی الخصوص در فصل بهار روزانه پذیرای بیش از چند صد نفر از مسافران از هر نقطه ایران است. شوکا، درختان بلوط پر شمارو سایر نباتات، رودخانه‌های پر آب، صخره‌های فوق العاده بکر و دیدنی و یا هر پدیده ی طبیعی دیگری می‌تواند به تنهایی گویای عظمت و جمال این ناحیه از منطقه باینگان باشد.
 
تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، جنگل‎های با ارزش بلوط، كوهستانهای زیبا، رودهای پرآب، جلوه‌های طبیعی، زمینه فعالیتهای پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.
 
پوشش گیاهی بلوط ایرانی،بنه، زیتون،مورد، ارغوان، گلابی وحشی،کیکم، زالزالک،زبان گنجشک،آلوچه،ختمی،سیاه تلو،لاله واژگون،و انواع گندمیان. مهمترین گونه‌های جانوری منطقه بز و پازن، شوکا،قوج ومیش،گراز، پلنگ،سیاه گوش، سنجاب ایرانی، گربه وحشی،شغال، گرگ، تشی،روباه، تیهو،کبک، کمرکلی بزرگ،گنجشک سانان، عقاب، مارپلنگی، یله مار، گرزه مار اشاره کرد. تنوع زیستی گیاهی وجانوری بالا،جنگل‎های با ارزش بلوط، کوهستان‌های زیبا، رودهای پرآب، جلوه‌های طبیعی، زمینه فعالیت‌های پژوهشی وگردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.رودخانه گلال، لون، مرخیل و سیروان ازمنابع آبی داخل وحاشیه این منطقه است با دره‌های زیبا برجذابیت‌های منطقه افزوده است. بسیاری از حیوانات و گیاهانی که در این منطقه وجود دارند بسیار نادردند مثلا گوزن شوکا تنها در ۳ نقطه دنیا یافت می‌شود.
 

تاریخچه حفاظت منطقه

این منطقه با هدف حمایت از گونه با ارزش شوکا وارزش های رویشگاهی با مساحتی برابر با ۲۳۷۲۴ هکتاردر پاییز ۱۳۷۴ به عنوان منطقه شکارو تیراندازی ممنوع و درسال ۱۳۷۸ حفاظت شده اعلام شد. منطقه ای است جنگلی وکوهستانی در استان کرمانشاه که باکشور عراق نیز هم مرز است . دامنه ارتفاعی ۴۸۰ تا ۲۵۶۰ متر ، بارندگی ودمای متوسط سالیانه ۰۰ میلیمتر و ۱۵درجه سانتیگراد ، منطقه را دارای اقلیم مرطوب معتدل نموده اند. تنوع زیستی گیاهی و جانوری بالا، جنگلهای با ارزش بلوط ، کوهستانهای زیبا، رودهای پرآب، جلوه های طبیعی، زمینه فعالیتهای پژوهشی و گردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.

پوشش گیاهی

بلوط ایرانی ،بنه ، زیتون ،مورد ، ارغوان ، گلابی وحشی ،کیکم ، زالزالک ،زبان گنجشک ،آلوچه ،ختمی ،سیاه تلو ،لاله واژگون ،و انواع گندمیان .


مهمترین گونه های جانوری منطقه

بز وپازن ، شوکا ،قوج ومیش ،گراز ، پلنگ ،سیاه گوش ، سنجاب ایرانی ، گربه وحشی ،شغال ، گرگ ، تشی ،روباه، تیهو ،کبک ، کمرکلی بزرگ ،گنجشک سانان ، عقاب ، مارپلنگی ، یله مار، گرزه مار اشاره کرد.
تنوع زیستی گیاهی وجانوری بالا ،جنگلهای با ارزش بلوط ، کوهستان های زیبا، رودهای پرآب ، جلوه های طبیعی ، زمینه فعالیت های پژوهشی وگردشگری را در منطقه فراهم ساخته است.
رودخانه گلال ، لون ، مرخیل وسیروان ازمنابع آبی داخل وحاشیه این منطقه می باشدکه با دره های زیبا برجذابیت های منطقه افزوده است.

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل

 
منبع این مقاله : :پاوه گشت
آدرس این مطلب : http://pavehgasht.ir/64/منطقه-حفاظت-شده-بوزین-و-مرخیل/